Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Yazar: Tuncay Okunma Sayısı: 370 Yayınlanma Tarihi 10 May 2022 Yorum: 0

Amacınız tüm duvarlarınızı kağıtla kaplamak ya da sadece bir duvarınızı son yıllarda oldukça popüler olan taş desenli duvar kağıdı ya da 3 boyutlu duvar kağıtları ile renklendirmek olabilir. Hiç fark etmez, izleyeceğiniz adımlar aynı… Şimdi, duvar kağıdı uygulamasının püf noktalarını ve izlemeniz gereken adımları paylaşalım.

 1. Koruyucu örtüyü zemine sererek uygulamaya başlamalısınız. Bu sayede duvar kağıdı yapıştırma işlemi sırasında zeminde oluşması muhtemel zararları engellemiş olursunuz.
 2. Uygulama yapacağınız duvarı metre ile ölçmelisiniz. Ardından duvar kağıdını bu ölçüden 3 cm daha uzun olacak şekilde maket bıçağı veya makas ile kesebilirsiniz.
 3. “Duvar kağıdı ne ile yapıştırılır?” sorusunun cevabı olan duvar kağıdı yapıştırıcısını fırça yardımı ile kağıdın arka kısmına tamamen uygulamalı ve kağıdın yapıştırıcıyı iyice emmesi için bir süre beklemelisiniz. Yani “Duvar kağıdı yapıştırıcısı duvara mı, kağıda mı uygulanır?” sorusunun yanıtı, kağıttır.
 4. Yapıştırıcının iyice emildiğine emin olduktan sonra duvar kağıdını, yukarıdan aşağıya doğru yapıştırabilirsiniz.
 5. Ardından süngeri duvar kağıdının üzerinde yatay bir şekilde hareket ettirmeli ve duvar kağıdının altında kalmış olabilecek havayı yok etmelisiniz.
 6. Yaptığınız tüm işlemleri, duvara yapıştırdığınız bütün duvar kağıtları için uygulamalısınız.
 7. Sonrasında duvar kağıdı birleşme yeri yapıştırıcısını uygun alanlara uygulamalısınız.
 8. Uygulamayı bitirdikten sonra detaylara geçebilirsiniz. Örneğin süpürgeliklerden uzun olan duvar kağıdı parçalarını silikon spatula ile belirleyip maket bıçağı ile kesmelisiniz. Eğer uygulama yaptığınız duvarlarda priz ya da elektrik anahtarı varsa duvar kağıdını alandan küçük bir şekilde kesmeli ve birkaç cm’lik fazlalığı anahtarın altına yerleştirmelisiniz. Bu aşamada anahtarı veya prizi söküp geri takmanız gerektiğini hatırlatalım.
 9. Son olarak koruyucu örtüyü zeminden kaldırabilirsiniz. Yerleştirme sırasında mobilyalarınızın, uygulama yaptığınız duvar ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü uygulama yapılan duvar henüz kurumamış olabilir ve kuruma süresi 24 saati bile bulabilir. Eğer duvarda ıslak ya da nemli bir görünüm yoksa duvar kağıdının kurumuş olduğu sonucunu çıkarabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Uygulamasından Önce Yapılması Gerekenler

Odanızın dekorasyonunu tamamlayacak, aylarca belki de yıllarca alana renk katacak bir üründen bahsediyoruz. Duvar kağıdı modelini seçtikten sonra uygulamayı sağlıklı bir şekilde yapmak bu nedenle çok önemli. Peki, duvar kağıdı yapıştırmadan önce yapılması gerekenler nelerdir?

 • İster hazırlık ister uygulama aşamasında olun, oluşabilecek zararlara karşı zemini korumalısınız. Bunun için kullanımı oldukça pratik olan bantlı maskeleme örtüsü size yardımcı olabilir. Zemini koruduktan sonra duvarı uygulamaya hazırlayabilirsiniz.
 • Eğer duvarda bir duvar kağıdı bulunuyorsa öncelikle onu sökmelisiniz. Bu aşamada elbette ki “Duvar kağıdı nasıl çıkar?” sorusunun cevabını bilmeniz ve o doğrultuda uygulama yapmanız gerekiyor. Hiç merak etmeyin; hemen aşağıda duvar kağıdı sökme ve evde duvar kağıdı değiştirme hakkında detaylı bilgiyi verdik.

Daha detaylı anlatım için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.


KAYNAK: https://blog.koctas.com.tr/duvar-kagidi-nasil-uygulanir/

Yorumlar
Yorum Yap